Kontrafouris

George Kontrafouris - hammond orel ja klaver
Sami Linna - kitarr
Jussi Lehtonen - trummid
Manuel Dunkel - tenorsaksofon
Giorgos Kontrafouris (vt ka www.kontrafouris.com)on üks Euroopa parimaid džässpianiste, silmapaistev muusik, kel on edukalt õnnestunud miksida traditsioone modernsega. Ta sündis 1967 Ateenas, Kreekas. Aastal 1989 lõpetas ta klassikalise klaveri eriala Rahvuslikus Konservatooriumis. Samal ajal hakkas ta huvituma džässist. Kontrafouris võttis tunde Markos Alexiou, Jim Beardi ja Jarmo Savolaiseni juures. Hiljem lõpetas ta džässi alal Sibeliuse Akadeemia Soomes, kus omandas ka magistrikraadi. Laialdased teadmised klassikalisest muusikast, kreeka rahvamuusikast ja džässist, teevad temast ühe huvitaivama ja maitsekama pianisti. Kuna ta tunneb end koduselt igasugugustes džässistiilides, on ta võimeline mängima nii erinevate muusikutega nagu näiteks Houston Person ja Dave Liebman. Ta on peenetundeline helilooja ja arranžeerija, kes juhib oma triot uutele muusikaradadele, lisaks on ta ka lauljate poolt armastatud tähelepanelik saatja. Tema lavapartneriteks on olnud Benny Golson, Lou Donaldson, Houston Person, Craig Bailey, Ralph Peterson, Eric Alexander, Alvester Garnett, Dave Liebman, Marc Johnson, Dusko Gojkovic, Carla Cook, Louisiana Red, Keith Copeland, Stjepko Gut ... Elades Kreekas Ateenas, annab ta kontserte kogu Euroopas ning ka Ameerika Ühendriikides. Ta on aastaid õpetanud džässklaverit ja –orelit Iona Ülikoolis Corfous ja Athenaeumi Konservatooriumis (Kreekas) ning Sibeliuse Akadeemias (Soomes). Lisaks andnud meistriklasse paljudes koolides Kreekas, Iirimaal, Indoneesias, Eestis. Kui tavaliselt oodatakse organistilt bassiliinide mängimist, lauljate saatmist, soolosid ja harmoniseeritud meloodiate mängimist, siis džässis tuleb sellele lisaks ka swingida. Oma viimasel plaadil „Little Daddy’s Blues” teeb George seda koos selliste suurepäraste muusikutega nagu Manuel Dunkel (tenorsaksofon), Sami Linna (kitarr) ja Jussi Lehtonen (trummid).

Manuel Dunkel (2.11.1971) (vt ka www.manueldunkel.com) on pärit Vantaast (Soome). Ta on käesoleval hetkel üks tunnustatumaid soome džässmuusikuid, kelle mängu iseloomustab saksofoni sügav värvikas kõla, arendatud meloodiad ja intensiivne swing. Dunkel õppis Oulunkylä Pop & Jazz – Konservatooriumis, seejärel Sibeliuse - Akadeemia Džässiosakonnas, mille lõpetas magistrina 2004. A-st 1994 on ta olnud UMO Jazz Orchestra (Soome juhtiv professionaalne big band) liige. Tema oskusi ja intensiivset mängulaadi on ära märkinud ka publik ning kriitikud - 1996 pälvis ta Pekka Pöyry – saksofonipreemia ning 1999-2001 nimetati ta ajakirja Jazz Rytmit hääletuse tulemusena parimaks tenorsaksofonistiks. 1996 asutas Dunkel oma kvarteti, millega salvestati kaks publiku poolt hästi vastu võetud CD-d, anti hulgaliselt kontserte, sh. EBU-kontsert April Jazz Rahvusvahelisel Dässifestivalil Soomes 1997. 2001 tuuritas ta Soomes ja Rootsis oma skandinaavia bändiga TONIC (koos norra klahvipillimängija Christian Wallumrødi ja rootsi trompetist Anders Bergcrantziga). 2000`ate algul mängis Dunkel ka Jukka Perko & Hurmio Orkestris - bänd, mis salvestas eduka CD ja andis rea kontserte Kaug-Idas (Austraalias, Hiinas, Singapuris, Lõuna-Koreas ja Tais). Bändiga Platypus Ensemble on Dunkel a-st 1998 palju esinenud ka Kesk-Euroopas (Saksamaal, Hollandis, Belgias ja Šveitsis). Solistina on ta muuhulgas mänginud Tokios koos Jaapani Trioga (2004) ja Soomes rootsi kitarristi Harald Haerter`i bändiga (2005). A-l 2000 soleeris ta ka Estonian Dream Big Band-i ees. 2005 moodustas Dunkel uue kvarteti koos pianist Giorgos Kontrafourise, bassist Ville Huolmani and trummar Jussi Lehtoneniga. 2006 salvestati CD "Darn That Dream" Ameerika plaadifirmaga KSJAZZ.

Kitarrist Sami Linna on sündinud 7.10.1974 Loimaas (Soome). Lõpetas 1993 Sibelius-lukio, seejärel omandas 2002 muusikaõpetaja kutse AMK Helsingin Ammattikorkeakoulu Stadia’s ja 2006 muusikamagistri kraadi Sibeliuse Akadeemia Džässmuusika Osakonnas. On mänginud paljudes erinevates koosseisudes (Unit 6, Georgios Kontrafouris Trio, Jacob Roved Organic Beat, Tuomas Kauppi Trio, Ari Jokelainen Quartet, Django´s Four, Luolajan-Mikkola Jazzence, UMO Jazz Orchestra, Verneri Pohjola Quartet, The Bronson, Jari Perkiömäki & Sibis Jazz Ensemble, Organic Beat jt), milledega osalenud arvukatel festivalidel (sh. Nordic Youth Meeting Hamaris, Norra 1997, Annual IASJ Jazz Meeting Bostonis, USA 2001, Tabasalu Jazz Eestis 2005, Copenhagen Jazz Festival Taanis 2006). Lisaks mitmetele turneedele Soomes on andnud kontserte ka Saksamaal, Prantsusmaal, Lätis, Rootsis jm. Vabakutselisena muusikuna on Sami Linna mänginud mh. koos Jukkis Uotila, Teemu Viinikaiseni, Manuel Dunkeli, Mika Mylläri, Janne Murro, Jussi Kannaste, Tuure Koske jt-ga. Tegeleb ka arranžeerimise (nt. Late Lament big bandile 2000 jt.) ja heliloominguga. A-tel 1995-2000 õpetas Linna kitarrimängu eramuusikakoolides, käesoleval hetkel õpetab Helsingis Pop&Jazz Konservatorio’s (a-st 2002) ja Ammattikorkeakoulu Stadias (a-st 2004).

Plaadistused:

-Unit 6 : No.1 (2000)
-Sibelius Academy Jazz Department Presents: Play Modes (2000) (Unit 6)
-UMO Jazz Orchestra: Counting on the Count (2004)
-George Kontrafouris: Little Daddy's Blues (Summit Records, 2007)
Jussi Lehtonen sündis 1977 Tamperes (Soome). Ta alustas trummimänguga juba varases lapsepõlves, asudes õppima kohalikus muusikakoolis. 20-selt kolis ta Helsingisse, et jätkata õpinguid Pop&Jazz Konservatooriumis. Mõned aastad hlijem astus Sibeliuse Akadeemia dzässiosakonda, mille viie aasta pärast ka lõpetas. Hetkel õpetab Lehtonen sealsamas džäss-rütmikat, -ansambleid ja eraõpilasi. Lehtonen on üks Helsingi džässielu juhtivaid muusikuid. Ta valdab mitmeid stiile, tema mängu peetakse energiliseks, sensitiivseks ja svingivaks. Lisaks mitmes tippbändis mängimisele juhatab ta ka mõnd omanimelist gruppi ja arranžeerib. Lehtonen on salvestanud kaks albumit firmale Blue Note bändiga U-Street All Stars ja olnud kaastegev mitmetel teistel plaatidel. Ta on esinenud paljudes Euroopa riikides, lisaks Põhja-Ameerikas, Jaapanis ja Indoneesias. Lehtonen on mänginud koos selliste suurnimedega nagu Randy Brecker, Tim Hagans, Wayne Krantz, Stockholm Jazz Orchestra, Norrbotten Big Band, UMO Jazz Orchestra, Jukkis Uotila, Nils Landgren, Scott Kinsey ja Marc Bernstein.